Deutsche Meisterschaft Issny Mittelstrecke
                         EPC & Internationale Deutsche Meisterschaft
                    Isny im Allgäu (Deutschland - GER)  10.-13. Jan. 2002

     Official Results:  Men Standing - Individual1 Start - Free Style
                                                                 Jan 11, 2002 - 16:43
     Pl. Bib Name                    Nation           %   class  Real Time  Calc Time EPC
     ------------------------------------------------------------------------------------
      1  80  HÖFLE Frank             GER             98  B2       28:10.2     27:36.4
             noname                              guide
      2  59  LUKYANENKO Vitaliy      UKR            100  B3       29:11.7     29:11.7
      3  72  BALDAUF Jörg            GER             90  LW9b     33:04.9     29:46.4
      4  70  HECKER Axel             GER             85  LW5/7    35:02.8     29:47.4
      5  45  ULSET Nils Erik         NOR             84  LW3      35:48.1     30:04.4
      6  55  KOLODZIEJ Jan           POL             80  LW3b     38:13.1     30:34.5
      7  84  THAUER Harald           GER             96  LW4      32:06.4     30:49.3
      8  77  GIESEN Josef            GER             85  LW5/7    36:33.0     31:04.1
      9  81  OBERPARLEITER Hermann   ITA             84  LW3      37:08.3     31:11.8
     10  78  COOK Steve              USA             96  LW4      32:40.9     31:22.5
     11  52  BREM Willi              GER             83  B1       37:54.1     31:27.5
             GRUHN Olaf              GER         guide
     12  76  MUNTS Oleh              UKR             83  B1       37:56.3     31:29.3
             STOROZHOK Volodymyr     UKR         Guide
     13  58  THAUER Frank            BAY TSV Sontho 101  AB       31:26.8     31:45.7
     14  57  BALAZ Marian            SVK             98  B2       32:27.3     31:48.4
             JURCO Milan             SVK         guide
     15  82  ZIMA Pavol              SVK             97  LW6/8    32:59.4     32:00.0
     16  73  KURZ Michael            AUT             91  LW9e     35:21.5     32:10.6
     17  63  GÄSS Roland        4-2  GER             91  LW2b     35:27.4     32:15.9
     18  85  SCHWARZ Alexander       GER            100  B3       32:24.4     32:24.4
             noname                              guide
     19  61  CRENSHAW Mike           USA             96  LW4      33:59.0     32:37.4
     20  64  WALSH Rob               USA            100  B3       32:50.3     32:50.3
     21  66  STEWART Willie          USA             97  LW6/8    34:22.7     33:20.8
     22  62  BENTELE Michael         GER             83  B1       40:14.8     33:24.3
             FRIEDRICH Thomas        GER         guide
     23  56  KLEMETTI Antti          FIN            100  B3       33:25.0     33:25.0
             LAUNONEN Pekka          FIN         guide
     24  65  MESIK Jozef             SVK             97  LW6/8    34:32.7     33:30.5
     25  74  LAHTINEN Timo           FIN             98  B2       34:12.7     33:31.6
             SALMINEN Timo           FIN         guide
     26  75  JAMBOR Miroslav         SVK            100  B3       33:44.0     33:44.0
             BIALEK Martin           SVK         guide
     27  71  POLDERMAN Arnold        NED             98  B2       34:27.7     33:46.3
             SKALICKY Roman          NED         guide
     28  51  SILVESTER Milan         SVK            100  B3       33:56.4     33:56.4
             VALLUS Michal           SVK         guide
     29  60  GATSCHER Franz          ITA            100  B3       34:06.8     34:06.8
             noname                              guide
     30  79  TUOMISTO Ilkka          FIN             97  LW6/8    35:39.0     34:34.8
     31  49  FEGER Theo              ?   ?           97  LW6/8    36:02.6     34:57.7
     32  46  LORENZINI Paolo         ITA            100  B3       35:43.9     35:43.9
             noname                              guide
     33  54  MAYR Siegfried          AUT            100  ID       39:54.2     39:54.2
     34  67  ZHANG Jie               CHN             97  LW6/8    42:28.3     41:11.9
     35  69  KOTTKE René             GER             83  B1       50:10.5     41:38.7
     36  86  DEROUBAIX Florian       GER             83  B1       50:43.9     42:06.4
     37  50  WANG Jinyou             CHN             97  LW6/8    46:58.9     45:34.3
     38  83  PEI Zhilei              CHN             98  B2       46:41.2     45:45.2
             noname                              guide
     --------------------------------------------------------------------------------
         69  KOTTKE René             GER             83  B1
             has received a TD-warning because he did not carry the glases
             for B1-athlets.
     --------------------------------------------------------------------------------